Zdrada najczęściej rozpatrywana jest w kontekście osoby, której partner nie dochował wierności. To jej przypisuje się ból, gniew czy niemożność pogodzenia się z zaistniałą sytuacją. Tymczasem warto przyjrzeć się sprawie z drugiej strony, odpowiadając na pytanie, co czuje facet, który zdradził. Duma i satysfakcja, a może narastające poczucie winy – jakie emocje mu towarzyszą?

Jak zachowuje się facet, który zdradził?

Zdrada to pojęcie, które można rozpatrywać w wielu kontekstach. Niektórzy bowiem prowadzą podwójne życie latami, inni już po jednorazowym skoku w bok nie potrafią funkcjonować tak, jak poprzednio. Ponadto zawsze trzeba zastanowić się, jakie właściwie były przyczyny niedochowania wierności. Facet, który raz zdradził, najczęściej musi zmierzyć się z silnymi, skrajnymi emocjami. Z jednej strony może czuć dumę i satysfakcję z tego, że zauroczył sobą kobietę, z drugiej strony może czuć się winny temu, że nie dochował wierności partnerce. Czasami na pierwszym razie zdrady się kończą, ale w niektórych przypadkach jest to dopiero początek długiej historii.

Facet, który zdradził, może próbować ukrywać ten fakt przed partnerką. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie podwójnego życia nie jest proste, a dodatkowo z czasem staje się bardzo męczące. Jeśli mężczyzna żałuje swojej zdrady, będzie chciał „odkupić” winę, próbując na nowo oczarować i zdobyć swoją partnerkę. Zachowanie faceta po zdradzie nie będzie takie samo w każdym przypadku – wszystko zależy bowiem od tego, czy żałuje on swojego czynu, czy też zamierza kontynuować nową znajomość.

Co czuje facet, który zdradził?

Zdrada często jest momentem przełomowym w życiu mężczyzny. Stanowi punkt zwrotny, każąc mu zastanowić się nad swoim dotychczasowym związkiem. Zwykle bowiem nie zdradzamy bez powodu, a każda zdrada to zupełnie inna, choć bardzo złożona historia. Facet, który zdradził, może czuć złość, gniew, a nawet ból. Niemniej jednak i te emocje nie będą jednoznaczne. Czasami złości się on sam na siebie, nie mogąc pogodzić się z tym, co zrobił. W innych przypadkach uczucie złości odnosi się do niespełnienia w obecnym związku. Mężczyzna zaczyna zdawać sobie sprawę, że relacja nie daje mu tego, czego oczekuje.

Zdradzający mężczyzna niemal zawsze odczuwa niepewność – boi się, że zdrada wyjdzie na jaw lub też czuje lęk przed zmianami, jakie mają nadejść, nawet jeśli pozornie bardzo tych zmian pragnie. Nie wszyscy zdradzający potrafią poradzić sobie z tak silnymi emocjami, dlatego szukają wsparcia u bliskich osób. Często lęk przed przypadkowym odkryciem zdrady przez partnerkę jest tak duży, że mężczyzna przyznaje się do winy, nawet jeśli wciąż bardzo boi się konsekwencji swojego postępowania. Długotrwałe ukrywanie zdrady może prowadzić do zaniżenia samooceny, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji.

Oczywiście, dotyczy to głównie mężczyzn, którzy nie czują się dobrze z tym, że nie dochowali partnerce wierności. Mężczyźni, którzy decydują się zakończyć dotychczasowy związek, najczęściej też mają wyrzuty sumienia, wiedząc, że postąpili nieuczciwie wobec partnerki, bardzo ją krzywdząc.

Jak postępować z mężczyzną, który zdradził?

Mężczyzna, który zdradził, zwykle chce podzielić się swoją historią z kimś bliskim: przyjacielem, bratem czy inną, zaufaną osobą. Partnerka zwykle o zdradzie dowiaduje się dopiero później i w przeciwieństwie do przyjaciół, najczęściej zastanawia się, jak zemścić się na facecie, który zdradził. Tymczasem przyjaciele powinni wiedzieć, co powiedzieć facetowi, który zdradził. Rozmowa nie jest prosta, gdyż sprowadza się do oceny sytuacji i poznania przyczyn zdrady. Te mogą być złożone, a mężczyzna niekoniecznie potrafi od razu je nazwać.

Ważne, aby zdradzający mężczyzna próbował samodzielnie określić swoje dalsze postępowanie. To on podejmuje decyzję odnośnie trwania lub zakończenia relacji, jaka łączy go z kochanką. Warto pamiętać, że zdrada prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, dlatego doradzanie ukrywania jej przed partnerką nie jest dobrym pomysłem.