Poziom libido może zależeć od różnych czynników. Jeżeli zauważyliśmy u siebie zmniejszenie chęci na seks, warto pomyśleć o sprawdzonych metodach, które pomogą ją odzyskać.

Antykoncepcja hormonalna

Wysoka skuteczność tego sposobu sprawia, że wiele par z niego korzysta. Hormony stanowią jedną z najczęstszych przyczyn problemów z libido, a więc taka terapia może pomóc odzyskać ochotę na seks. Wśród najczęściej stosowanych metod antykoncepcji hormonalnej wyróżniamy:

  • Pigułki antykoncepcyjne;
  • Spiralę dopochwową;
  • Plastry antykoncepcyjne.

Wiele kobiet jednak boi się chemicznych środków hormonalnych. Warto wiedzieć, że w takim przypadku skorzystać można z naturalnych suplementów diety na układ hormonalny, czyli ze środków, które mogą pomóc w uregulowaniu hormonów. Wśród tego typu produktów wyróżniamy preparaty ziołowe i roślinne czy naturalne oleje.

Wyklucz używki

Zarówno papierosy, jak i alkohol mogą niekorzystnie wpływać na poziom libido. Palenie papierosów wykazuje negatywny wpływ na przepływ krwi w narządach płciowych, a zapach, który jest dla wielu osób nieprzyjemny, może odpychać partnera i zmniejszać komfort podczas stosunku.  Podobnie działa alkohol, zwłaszcza mocniejszy.

Zadbaj o odpowiedni sen

Sen pozwala na regenerację naszego ciała i umysłu. Jest to również jedna z najlepszych metod na obniżenie stresu i uregulowanie gospodarki hormonalnej. Jeżeli śpimy zbyt mało, nasze ciało nie potrafi odpowiednio reagować. Brak odpowiedniej dawki odpoczynku sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni, ciągle zmęczeni i nie mamy ochoty na nic. Dbając o dobry sen, nie tylko o jego odpowiednią ilość, ale także jakość, możemy korzystnie wpłynąć na cały nasz organizm, w tym poprawić libido.

Stosuj naturalne afrodyzjaki

Naturalne afrodyzjaki często są nie tylko smaczne, ale mogą zwiększyć ochotę na seks, zwłaszcza gdy są spożywane wspólnie z partnerem. Do afrodyzjaków, o których warto pomyśleć, przygotowując romantyczną kolację, zaliczamy: czekoladę, banany, truskawki, migdały, owoce morza. Dodatkowo warto pomyśleć o takich dodatkach jak seler naciowy czy lubczyk, które znane są ze swojego korzystnego działania na libido.

Dbaj o regularną aktywność fizyczną

Systematyczna aktywność fizyczna pomaga zachować sprawność seksualną, wpływa na lepsze krążenie krwi oraz poprawia humor. Jest to bardzo dobra metoda na zwiększenie libido. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić i nie przeciążyć organizmu, gdyż wtedy skutek może być odwrotny.

Dieta na libido

Chcąc poprawić libido, warto wdrożyć do diety wspomniane wcześniej afrodyzjaki. Jednak nie tylko. Ważne jest, aby stawiać na zbilansowane, zdrowe żywienie, pełne wartości odżywczych. Takim sposobem wspomożemy ogólne funkcjonowanie naszego organizmu, co sprawi, że będzie on w lepszej kondycji, także pod względem sprawności i aktywności seksualnej.